Pod Wawelem. Galician breakfast, lunch and dinner by Wawel.

Czy wiesz, że za czasów panowania austro-węgierskiego cesarza Franciszka Józefa ludność Galicji, w tym Krakowa, cieszyły się jego szczególna autonomią? Jak wynika ze źródeł historycznych, owym terenom sprzyjała największa swoboda kulturalno-narodowa wynikająca z praw ugody austriacko-polskiej. Wówczas jego Cesarka mość pozwoliła nam posługiwać się ojczystym językiem, nie tylko między sobą, ale również w urzędach na każdym szczeblu(Autonomia Galicyjska- 1871 r.). (lp)

Czy wiecie, że oprócz Warszawy istnieje jeszcze jedna stolica Polski? Jest to szczera prawda i to od 1998 r. bo wtedy właśnie gmina Charsznica została Kapuścianą Stolicą Polski! Co roku odbywają się tam Dni Kapusty. Podczas tego święta wybiera się króla i królową kapusty. Rejon ten słynie z produkcji wysokiej jakości kapusty kwaszonej, docenianej za walory na całym świecie. Właśnie stąd Restauracja Pod Wawelem sprowadza tę najsłynniejszą w całej Polsce kapustę, by zaserwować ją swoim Gościom przed każdym posiłkiem, co naturalnie wzmacnia  odporność, poprawia samopoczucie i jest udowodnione naukowo.

Pochodzenie chrzanu nie jest do końca jasne. Na pewno jest to roślina rodzima ziem basenu Morza Śródziemnego, jednak w XVI wieku odnotowano także dziko rosnący chrzan w Wielkiej Brytanii, gdzie został on porównany do "czerwonej kapusty". Chrzan jest jednym z najbardziej gorzkich ziół, spożywano go w czasie Paschy żydowskiej jako przypomnienie goryczy zniewolenia przez Egipcjan. Od dawna ceniony za swoje właściwości lecznicze jest nadal popularny wśród terapeutów wykorzystujących medycynę naturalną w celu złagodzenia przekrwienia dróg oddechowych.

---
Więcej informacji znajdziecie tutaj:
http://www.przyprawowy.pl/chrzan.html